Kolejny numer 91/92 (podwójny)
za sierpień/wrzesień jest obecnie redagowany.
Zamknięty zostanie 30 września 2024 r.

Zaraz koniec wakacji. A potem kolejny rok szkolny... czy może być inaczej?

Zaraz koniec wakacji. A potem kolejny rok szkolny... czy może być inaczej?

Właśnie się zorientowałem, że zbliża się połowa sierpnia. Zaraz koniec wakacji. A potem kolejny rok szkolny. Jaki będzie? Nowe dobrze się komponuje ze zmianą. Niestety zbyt często odrzucamy od siebie myśl, że może być inaczej. Wiąże się z tym pewna historia. W czasie suszy chłopi wybrali się do pustelnika, aby swoimi modłami sprowadził deszcz. Ten popatrzył na nich i kręcąc głową odmówił.
- Dlaczego wielebny ojcze? - zdziwili się chłopi.
- Bo nie macie do mnie zaufania.
- Jak to nie mamy? Przecież przyszliśmy do ciebie taki szmat drogi!
- Ale przyszliście bez parasoli...
Realizacja celów zawsze zaczyna się od tego, żeby wziąć się w garść i wstać z fotela. Fotel to metafora. Oznacza przede wszystkim naszą strefę komfortu. Zbiór przyzwyczajeń. Zestaw wymówek dlaczego czegoś nie robimy. Fajne miejsce, w który czujemy się jak u Pana Boga za piecem, w którym wszystko jest poukładane, nikt nie ma do nas pretensji i zawsze możemy liczyć na dobrze znane to samo.
Bywa, że czekamy, że coś się zmieni dzięki innym, na skutek jakiś pozytywnych okoliczności losu. Dlaczego wymaga się od nas, żebyśmy to my mieli się zaangażować w te nowe, trudne do zaakceptowania rzeczy? Tymczasem jeśli tego nie zrobimy, to „nowe” albo będzie przez nas odbierane jako wymuszanie niechcianych postaw czy zachowań, albo wręcz jak grabież naszego dobrostanu. To co najtrudniejsze do przewalczenia, to przekonanie, że zmiana, podjęcie próby osiągnięcia choćby małego sukcesu, to przeraźliwy wysiłek. Tymczasem to najczęściej, krótkie zdarzenie, które sprowadza się do zmiany naszego sposobu myślenia. Problem polega jednak na tym, że to jest zwykle najtrudniejsze.
Dr. Rob Gilbert specjalista z zakresu psychologii sportu, profesor na Montclair State University powtarza: „Przegrani wizualizują swoje porażki, wygrani wizualizują swoje nagrody”. Henry Ford ułożył zgrabną formułę: „Jeśli sądzisz, że potrafisz, to masz rację. Jeśli sądzisz, że nie potrafisz- również masz rację.” Nawet nasz wspaniały pisarz Bolesław Prus uznał, że warto wskazać na moc pozytywnego myślenia: „Nieszczęście jest nieszczęściem tylko dla niedołęgów, dla dzielnych staje się punktem wyjścia do triumfów i ulepszeń, które inaczej nie ujrzałyby świata”.
Nic nie dzieje się samo. Ani dobro, ani zło. Na każdy sukces trzeba zapracować. Jednym rzeczywiście przychodzi to łatwiej, innym trudniej, niemniej - warto próbować.