Brak motywacji zabija edukację / Janek Jackowicz Korczyński

 

Jakieś 10 lat temu odwoływałem się często do wypowiedzi jakiegoś dwudziestowiecznego myśliciela (nie pomnę już jego nazwiska), który skwitował fakt, że za pokolenia naszych dziadków obraz świata w jakim żyli nie uległ zmianie przez całe ich pokolenie, natomiast za życia naszego pokolenia obraz świata w jakim żyjemy zmienił się już trzykrotnie. 

Kiedy ja cytowałem tą wypowiedź, to modyfikowałem ją zawsze radykalnie: ,,Za naszego pokolenia obraz świat nie zmienił się trzykrotnie, ale co najmniej  już pięciokrotnie".  (W latach 2011-2013 wyliczałem nawet kolejne 5 granicznych przemian).

Dalszy postęp technologiczny przyspiesza obecnie jeszcze bardziej i narasta w postępie geometrycznym. Pociąga to za sobą również  poważne wyzwania konieczności społecznego dostosowywania się do tych zmian.

Obecnie przyszło nam egzystować w środowisku dynamicznie rozwijającej się sztucznej inteligencji co powoduje jeszcze większe przyspieszenie technologiczne i zaczyna jeszcze bardziej wpływać na funkcjonowanie człowieka i społeczeństwa.

Właśnie ostatnio udostępniony został nowy produkt pierwszy polski duży model językowy AI o nazwie BIELIK.

,,Bielik 7B v. 0.1"' jest modelem językowym sprawnie i poprawnie obsługującym  język polski oraz angielski, do którego budowy wykorzystano ponad 70 miliardów tokenów. Więcej na temat ORLIKA zobacz: https://itwiz.pl/bielik-pierwszy-polski-duzy-model-jezykowy-jest-juz-dostepny/

Aby sprawdzić jego działanie zadałem mu konkretne pytanie o treści:

Jakie są główne wady polskiej oświaty oraz funkcjonowania edukacji w polskich szkołach?

Pytanie takie przedstawiłem mu z dwóch powodów:

  1. Pierwszy podstawowy jest ten, że moja próba realizacji autorskiej innowacji pedagogicznej  UCZENIA SIĘ PRZEZ DZIAŁANIE okazała się całkowitą klapą; okazało się, że młodzi z klas licealnych w jakich próbowałem wprowadzić innowację bazującą na aktywności w kierunku auto-rozwoju swoich osobistych kompetencji oraz zainteresowań przegrała z kretesem z biernością uczniów. Jeśli wykazywali jakąkolwiek aktywność to jedynie w formie ,,odfajkowywania'' - cżęsto bezmyślnego i formalnego obowiązkowych zadań.   

  2. Drugim, niemniej ważnym powodem jest nawiązanie przeze mnie bliskiej współpracy z zespołem młodych liderów z nowopowstałej Fundacji EDUS (https://edus.org.pl/index.html)       

Poniżej przytaczam odpowiedź BIELIKA:

Polski system oświaty i funkcjonowanie edukacji w polskich szkołach mają kilka problemów, które utrudniają efektywność nauczania oraz rozwój uczniów. Oto niektóre z nich:

  1. Przepełnione klasy: polskie szkoły często borykają się z problemem dużej liczby uczniów w klasach, co prowadzi do braku indywidualnego podejścia do każdego ucznia.

  2. Braki w finansowaniu: oświata w Polsce zmaga się z problemem niedofinansowania, co skutkuje ograniczonymi możliwościami rozwoju placówek oświatowych oraz niskimi pensjami dla nauczycieli.

  3. System kształcenia nauczycieli: polskie uczelnie kształcą pedagogów w tradycyjny sposób, skupiając się na teorii, zamiast na praktycznych umiejętnościach potrzebnych nowoczesnej edukacji.

  4. Program nauczania: nieustannie aktualizowanie programów nauczania za sprawą reform i zmian ministerialnych może wprowadzać chaos w systemie edukacyjnym.

  5. Presja i tradycjonalizm: polskie szkoły często stawiają na tradycyjne metody nauczania, co prowadzi do stresu związanego z oczekiwaniami i presją wynikającą z systemu ocen.

  6. Problem z motywacją: polscy uczniowie mogą stracić motywację do nauki
    przez system tradycyjnych metod nauczania,
    brak dostępu do nowoczesnych narzędzi i technologii
    oraz stereotypowy sposób myślenia o edukacji
    .

  7. Nierówności społeczne: polski system edukacyjny może wzmacniać nierówności społeczne, ponieważ jakość nauczania i dostęp do dodatkowych zajęć różnią się w zależności od statusu materialnego i społecznego rodzin.

Warto zauważyć, że wiele z tych problemów jest złożonych i wymaga zmian legislacyjnych, finansowych oraz strategii modernizacji systemu edukacyjnego. Rozwiązanie tych wyzwań jest kluczowe dla zapewnienia wysokiej jakości edukacji i tworzenia społeczeństwa opartego na wiedzy.

[koniec cytatu. 6 punkt powyżej - podkreślenie moje ]

 

To nie ja wymyśliłem podkreśloną wyżej diagnozę.

Algorytmy sztucznej Inteligencji nie wzięły tego z powietrza tylko z danych wyczytanych w sieci.

Nie wymyśliłem tego
ale za to
boleśnie tego doświadczyłem
i straciłem zapał do eksperymentowania w szkole działaniem na rzecz auto-rozwoju uczniów. 

,,Zwijam zabawki"" i odchodzę ze szkoły...