Po sierpniowej przerwie redakcyjnej zabraliśmy się w naszej redakcji do wdrażania poważnych zmian (ich realizację zamierzamy rozłożyć na kilka miesięcy).
Redakcja naszego miesięcznika zrywa formalny związek z instytucjonalną edukacją i WRACA DO ŹRÓDEŁ: promowania, inspirowania i wspierania osób (szczególnie młodych) POZYTYWNYCH, KREATYWNYCH, SOLIDARNYCH. Młodych chcemy inspirować i wspierać a starszych pozyskujemy dla naszego miesięcznika po to, aby wspierali swoim przykładem naszą młodzież i swoją współobecnością ich nobilitowała.
Zamierzamy zrealizować następujące zmiany:
- koniec tracenia czasu na pracę w
szkole - promocja twórczości literackiej
- restrukturyzacja ekipy redakcyjnej
- przebudowa/rozbudowa Akademii Młodego dziennikarza
- Konkursy
- Wydawnictwo
- zmiany techniczne
koniec tracenia czasu na pracę w szkole
Największą zmianą jest zaprzestanie przez redaktora naczelnego zawodowej pracy w szkole, a tym samym zakończono wspieraną przez naszą redakcję innowację pedagogiczną realizowaną w liceum ogólnokształcącym: UCZENIE SIĘ PRZEZ DZIAŁANIE: dziennikarstwo internetowe jako narzędzie rozwoju osobistych kompetencji cyfrowych oraz społecznych . Zakończenie angażowania się w przeć w szkole pozwoli więcej czasu poświęcić bardziej wydajnym projektom realizowanym przez naszą redakcję i uwalnia nas od TRACENIA CZASU na próby kreatywnego aktywizowania uczniów w szkole. Do pracy z kreatywną, zaangażowaną młodzieżą nie jest potrzebna szkoła i będziemy ją dalej kontynuować. Szkoda jednak czasu na godziny lekcyjne nastolatkami, którzy nie tylko nie są zainteresowani realizacją wspomnianej wyżej innowacji ale bojkotują te zajęcia. Miesięcznik nadal jest otwarty na współpracę z osobami kreatywnymi, ale tylko z tymi, które sami tego chcą. Uczniowie współczesnej szkoły są w dużym stopniu zdeprawowani przez obecny system szkolny. Są nadmiernie i bezsensownie obciążeni uczeniem treści kontrolowanych sprawdzianami testami i już się do tego dostosowali. Nie mają czasu, ani ochoty rozwijać kompetencje niezbędne dla swojego osobistego rozwoju. Przyjdzie czas na podsumowanie felietonami blasków i cieni z prób współpracy z młodzieżą w LO. (nazbierało się tego, zarówno dobrego jak i złego, więc trzeba to koniecznie opisać.)
Promocja twórczości literackiej
Będziemy mieli również więcej czasu na promowanie Twórczości literackiej młodych (i nie tylko młodych) twórców:
-
- Będziemy kontynuować organizację Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Bolesława Prusa dla młodzieży (niebawem ogłosimy już 8 edycję konkursu)
- nosimy się z zamiarem uruchomienia dla młodzieży województwa pomorskiego dwóch dodatkowych konkursów: poetyckiego oraz recytatorskiego (obecnie trwają ustalenia z potencjalnymi partnerami
- Zintensyfikujemy aktywność naszego wydawnictwa: https://e-kreatywni.eu/index.php/dzialania-projekty/nasze-wydawnictwo
restrukturyzacja ekipy redakcyjnej
Obecnie przeprowadzamy również restrukturyzację ekipy redakcyjnej. Najbardziej zasłużone młode redaktorki naszej redakcji uzyskały awans na zastępczynie redaktora naczelnego dla poszczególnych działów tematycznych i tym samym zostały redaktorami prowadzącymi te działy. W większości rekrutują się one spośród absolwentek klas dziennikarskich w VI LO w Gdańsku, gdzie do sierpnia 2024 r. nasza redakcja współuczestniczyła w realizacji dziennikarskiej innowacji pedagogicznej uczenia się przez działanie (learning by doing). Osoby nieaktywne ze starego składu redakcyjnego zostały z redakcji usunięte.
przebudowa/rozbudowa Akademii Młodego dziennikarza
Od października uruchomimy przy naszym miesięczniku systemy samokształcenia kierowanego, które będą kontynuacją prowadzonych przez nas wcześniej systemów YouthCoders.net (lata 2009-2013) oraz Akademii Młodego dziennikarza (jeszcze do czerwca 2024 r. realizowanej w dziennikarskiej innowacji pedagogicznej w Gdańsku). Uzupełnione one zostaną w poradniki młodego literata oraz kompetencji cyfrowych.
Zamierzamy również niebawem wznowić wdrażania systemu samokształcenia kierowanego w zakresie samodzielności publikowania treści ora swojego wizerunku w sieci. Obecnie wydaje się to wyjątkowo ważnym elementem kompetencji 21 wieku aby nie być jedynie niewolnikiem social-mediów oraz samodzielnie decydować o swoim profilu sieciowym w sieci (co powiedzą wyszukiwarki internetowe zapytane o Twoje imię i nazwisko?).
Planowaliśmy taki system uruchomić jeszcze w ramach dziennikarskiej innowacji pedagogicznej realizowanej w szkole, ale nie spotkał się on z zainteresowaniem uczniów. (,,po co: mamy przecież TikToka''
konkursy
Od wielu lat jesteśmy współorganizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Bolesława Prusa na opowiadanie młodzieży organizowanego wspólnie z Fundacją Kultury WOBEC. W październiku ogłosimy już 8 edycję tego konkursu, tym razem organizowanego tylko przez nasz miesięcznik. Obecnie w redakcji bierzemy pod uwagę uruchomienia również 2 wojewódzkich konkursów (województwo pomorskie) dla młodzieży: konkursu poetyckiego (we współpracy z internetową grupą literacką CAFE POETICA oraz konkursu recytatorskiego jako kontynuację naszego Radia Internetowego MŁODZI WOLNI. Więcej szczegółów niebawem
Wydawnictwo
Nasze wydawnictwo (książki wydawane nakładem Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego KREATYWNI () jest pochodną promowania laureatów naszych konkursów literackich. Jednym z celów miesięcznika było promowanie i wspieranie rozwoju młodych literatów zapoznanych dzięki konkursowi. Decyzja aby umożliwić im również wydanie drukiem debiutów literackich spowodowała uruchomienie przy miesięczniku formalnego wydawnictwa. Szczycimy się tym, że poza kosztami drukarni całość procesu wydawniczego realizujemy siłami naszego zespołu redakcyjnego. Wydawnictwo nasze nie jest komercyjne i wydajemy wyłącznie publikacje naszych podopiecznych lub zaprzyjaźnionych z naszą redakcją autorów.
Zobacz książki i e-booki wydane naszym nakładem: https://e-kreatywni.eu/index.php/dzialania-projekty/nasze-wydawnictwo
zmiany techniczne
Przerwę wakacyjną w miesiącach sierpień/wrzesień 2024 roku wykorzystujemy również dla uporządkowania technicznego zasobów naszych serwisów. Już od dłuższego czasu wymagają one uporządkowania. Najstarsze numery publikowane były na bazie starej wersji systemu zarządzania treścią CMS Joomla w wersji 3. Niestety 19 pierwszych numerów mają obecnie uszkodzony sposób wyświetlania się przy zachowaniu sprawności części administracyjnej. Systematycznie przeprowadzamy obecnie migrację tych numerów do bieżącej wersji miesięcznika. Obecnie przeniesiony jest już w pełni numer 1 z lutego 2017 r. https://e-kreatywni.eu/index.php/numer-01
Systematycznie, krok po kroku zamierzamy przeprowadzać migrację pozostałych 18 numerów.
Numery 20-81 miesięcznika udostępniane są na starszej platformie systemowej i obecnie niektóre ich element mogą się wyświetlać błędnie. Pracujemy obecnie nad jak najszybszym poprawieniem zaistniałych błędów. Wynikły one ze zmianami adresowania zasobów naszego miesięcznika.
Miesięcznik wrócił do swojej chronionej za pomocą usługi SSL domeny https://e-kreatywni.eu a tym samym starsze numery (20-81) aktualnie udostępniane są pod adresem: http://old.e-kreatywni.eu. Przywrócenie poprawności wyświetlania serwisów wymaga od nas jeszcze trochę nakładów prac technicznych.
Porządkujemy również obecnie dział AUTORZY naszego miesięcznika, który zawiera informacje o autorach i jest głównym elementem promocji naszych autorów w sieci. Z powodu przyczyn wspomnianych wyżej biogramy autorów obecnie wyświetlane są pod dwoma różnymi adresami:
Systematycznie porządkujemy zasoby, aby wszyscy autorzy promowani przez nasz miesięcznik wyświetlały się pod jednym adresem. Powoli wracamy do zasady, że każdy z autorów może otrzymać uprawnienie do samodzielnej edycji swojego biogramu aby mógł go systematycznie, w miarę potrzeby aktualizować a tym samym samodzielnie wpływać na budowę swojego wizerunku w wyszukiwarkach internetowych. (publikacje w naszym miesięczniku bardzo dobzre się pozycjoinuja w wyszukiwarkach,